niedziela, 21 kwietnia 2019

babka nasiona i łuska

Kolejna roślina do zaproponowania w barze ziołowym, może nie typowe zioło, ale osobiście chciałam je mieć w barze ziołowym. Będzie o 2 babkach, ich nasionach i łupinach - babce plesznik  (Plantago psyllium) i babce jajowatej (Plantago ovata). Zielu babki lancetowatej (Plantago lanceolata) będzie poświęcony oddzielny post. Można kupić nasiona, łuskę bądź całe ziarno, bądź ich mieszaninę. Są spory czy wolno koniom podawać na sucho czy mokro, którą babkę plesznik czy jajowatą, nasiona czy łuskę, a może całość. Czy ten artykuł Ci pomoże w wyborze - chyba nie i nie taki był zamysł, ale da przyczynek do rozmyślań i podjęcia decyzji, którą i w jakiej formie będziesz podawać swojemu koniowi.



babka jajowata łuska i babka plesznik nasiona

Babka plesznik (Plantago psyllium) - nasiona zawierają 10-12% śluzów zbudowanych z kwaśnych arabinoksylanów, kwasu galakturonowego i ramnozy. Jest  w nich od 5 do 13% tłustego oleju, trisacharyd planteoza i 0,14% irydoidów. Brak jest skrobi.
Babka jajowata (Plantago ovata) - nasiona zawierają od 20 do 30% śluzów zbudowanych z kwaśnych arabinoksylanów, ramnozy, kwasu galakturonowego i kwasu 4-O-metylo-glukuronowego, tłusty olej ok. 5%, proteiny, skrobia jest obecna, ponadto planteoza i irydoidy (0,21% aukubiny). Łupina nasion zawiera ok. 80% śluzów. Więcej jest w niej składników nierozpuszczalnych w wodzie niż w śluzie nasion lnu. Śluz cechuje się też większą zdolnością pęcznienia.
Te 2 babki są do siebie podobne i można jedna zastępować drugą (czym jest te kilka procent), większa różnica jest pomiędzy samymi nasionami, a łuską, bo to właśnie tam znajduje się główne źródło śluzów.

Nasiona babki lub samą łupinę nasienną z nasion używa się jako środki przeczyszczające (powodują zmiękczenie i zwiększenie objętości masy jelitowej, uciskają na ściany jelit, poprawiają ich perystaltykę, ułatwiają i przyspieszają wypróżnianie), przeciwbiegunkowe (adsorbują nadmiar wody z masy jelitowej). 

Dla koni jest to tradycyjny środek na odpiaszczanie, działający zapobiegawczo na zapiaszczenie jelit, które może prowadzić do kolki, czy też zatkania jelit. Działa łagodząco, powlekająco, osłaniająco, przeciwzapalnie na przewód pokarmowy. Polecana jest przy wrażliwych jelitach, biegunkach, wrzodach i skłonności do stanów zapalnych. Jest dodatkowym źródłem włókna w diecie koni. Pomaga walczyć z dolegliwościami i w sposób naturalny reguluje trawienie.

Nasiona, a tym bardziej łuska pęcznieje, zwiększając swoją objętość pod wpływem wody. Dlatego nie poleca się stosowanie łuski babki na sucho, w przypadku zaparć powinno podawać się łuskę wyłącznie na mokro. Koń, któremu podaje się nasiona czy łuskę babki powinien mieć stały dostęp do wody. W moim barze ziołowym proponuję łuskę oraz nasiona babki na sucho, używam ich jedynie jako zioła wskaźnikowego. Raz jeden z koni objadł mi się łuską babki, wręcz napadł na pudełko, ale jak powtórzyłam bar po 4 dniach, nie był babką zainteresowany; przeważnie konie tylko zanurzą pysk w pudełku i tyle.



Namoczone 2 łyżki nasion, w drugiej szklance 2 łyżki łuski. Już po 15 minutach łuska wyraźnie zżelowała, nasiona zaczęły otaczać się żelową osłonką, następnego dnia łuska była w pełni zżelowana, a na nasionach widoczna była otoczka żelowa.

Działanie odpiaszczające przypisywane jest właśnie zdolności pochłaniania wody i tworzenia się żelu. Łuska wyłapując wodę z przewodu pokarmowego równocześnie wiąże piasek znajdujący się w jelitach, a przyspieszając perystaltykę ułatwia szybsze i łatwiejsze pozbycie się piasku z organizmu. Piasek w przewodzie pokarmowym konia jest szczególnie aktualny w okresach przejściowych, gdy rośliny zaczynają wychodzić z ziemi i konie pobierają piasek wraz z roślinnością. Proponuje się, żeby terapię odpiaszczającą stosować szczególnie na wiosnę (i jesień), gdy zaczynają pojawiać się rośliny. Babkę zalać wodą w ilości 1-2 łyżki na 1-2 szklanki wody, podawać powstały kleik, sam bądź jako dodatek do paszy treściwej. Dla konia ważącego 500 - 600 kg polecane jest podawać przez pierwsze 2 dni 40-70g (ważyć przed namoczeniem), a następnie po 100-120g przez 7-10 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

babka lancetowata

Babka lancetowata j est byliną tworzącą przyziemną różyczkę długich, wąskich, zaostrzonych na końcu liści. Liść stopniowo zwęża się w dość ...